چطور شد به برنامه نویسی اندروید علاقه مند شدم ؟

سالهای پیش من برنامه نویس وب بودم و با زبان برنامه نویسی PHP کار میکردم و با فریمورک های لاراول و کدایگنایتر هم چندین پروژه اجرا کرده ام اما بعد از مدتی به دلیل اینکه یک پروژه ی عجیب به من سپرده شد مجبور شدم برنامه نویسی اندروید را شروع کنم.

من هم مثل بسیاری از افراد و حتی شما که قصد دارید برنامه نویسی اندروید را شروع کنید دچار سردرگمی بودم و زیاد جستجو می کردم اما بلاخره توانستم راه و مسیر خودم را پیدا کنم. در ابتدای شروع به برنامه نویسی موبایل بصورت مولتی پلتفرم علاقه مند شدم و دوست داشتم با زبان های جاوااسکریپت و . که بلد بودم بتوانم اپلیکیشن های اندرویدی تولید کنم ولی در همان ابتدای راه به مشکلات زیادی خوردم که قید برنامه نویسی موبایل بصورت مولتی پلتفرم را در همان ابتدای راه زدم.

آموزش شروع برنامه نویسی اندروید با جاوا

چطور برنامه نویسی اندروید را شروع کردم

از آنجایی که من اصیل بودن رو دوست دارم و همیشه کیفیت را به کمیت ترجیح میدهم مسیرم به سمت برنامه نویسی بصورت اختصاصی یا native کج شد و برنامه نویسی اندروید را بصورت اختصاصی با زبان های رسمی آن که جاوا و کاتلین است انجام دادم.

علاقه مند شدن من از روی نیاز بود ممکن است علاقه مندی شما به حوزه ی برنامه نویسی اندروید از روی علاقه نباشد ولی چیزی که مهم است این است علاقه داشته باشید.

مسیری که برای شروع و یادگیری برنامه نویسی اندروید نیاز است

برنامه نویسی اندروید فرایندی ساده دارد ولی بسیاری از افراد در ابتدای راه سردرگم میشوند و شاید هم از آن دده شوند. من هم بارها چنین شدم ولی پایداری من بود که به من کمک کرد امروز بتوانم یک برنامه نویس اندروید حرفه ای شوم و همه ی درآمد من از راه برنامه نویسی اندروید است ( از درآمد مالی و جایگاهم بسیار راضی ام ) .

آموزش برنامه نویسی اندروید در سال 2022 1401

شروع آموزش برنامه نویسی اندروید

مسیر اصلی که برای شروع برنامه نویسی اندروید در سال ۲۰۲۱ که الان هستیم با مسیری که زمان های قبلی وجود داشت تفاوت دارد.اگر در اینترنت به دنبال آموزش برنامه نویسی اندروید میگردید حتما به تاریخ آن آموزش دقت کنید چون هر چه قدیمی تر باشد به درد نخور است.

ابتدا باید با مفاهیم و مبانی برنامه نویسی آشنا باشید چون در غیر این صورت پیشرفت خاصی در برنامه نویسی در هیچ حوزه ای برای شما بوجود نخواهد آمد، پس مبانی و اصول در ابتدای تمام حوزه های برنامه نویسی مورد نیاز است.

قدم دوم نصب اندروید استودیو هست. اندروید استودیو یک محیط برنامه نویسی قابل نصب روی کامپیوتر است که به شما اجازه ی برنامه نویسی اندروید را میدهد . این محیط بسیار منعطف و پر از امکانات لازم برای توسعه ی انواع اپلیکیشن های اندرویدی است.

شما میتوانید اندروید استودیو را برای برنامه نویسی اندروید روی سیستم عامل های ویندوز، لینوکس، مک و کروم نصب و اجرا کنید.

پیش نیاز های برنامه نویسی اندروید با اندروید استودیو موارد زیر هست که حتما باید نصب کنید :

• اس دی کی های اندروید

• جاوا یا JDK

• امولاتور اندرویدی

مورد اول که SDK های اندرویدی هست یک سری ابزارها هست که باید دانلود کنید و نصب کنید

مورد دوم جاوا هست که حتما باید برای اجرای اندروید استودیو روی سیستم خود نصب کرده باشید.

مورد سوم شبیه ساز سیستم عامل اندروید در کامپیوتر هست که بتوانید اپلیکیشن هایی که مینویسید را روی آن اجرا و تست کنید.

هر سه مورد بالا به راحتی قابل نصب و پیاده سازی هست ولی باید به شیوه ی صحیح نصب و تنظیم کنید.

برای همین من هر دوره ی اموزشی یا هر مطلبی را قرار نمیدهم که گمراه نشوید . بهتر است از یک دوره ی اموزشی کاملی مثل دوره ی آموزش برنامه نویسی اندروید سایت آواسام استفاده کنید.

دوره ی آموزش برنامه نویسی اندروید

دوره ی آموزش برنامه نویسی اندروید به زبان فارسی

این دوره ی آموزشی به زبان فارسی و با کیفیت بالا تهیه شده است من خودم استفاده کرده ام و به شخصه پیشنهاد میکنم از این دوره استفاده کنید مخصوصا اگر برنامه نویسی اندروید را تازه شروع میکنید.

من دوره های خیلی زیادی در این حوزه به زبان فارسی دیده ام ولی هیچ یک از آن دوره ها به اندازه ی این دوره نظر من را جلب نکرد.

قدم بعدی انتخاب زبان برنامه نویسی برای ساختن اپلیکیشن های اندرویدی است که برای تولید اپ های اندرویدی دو زبان برنامه نویسی بصورت رسمی وجود دارد زبان کاتلین و زبان جاوا

زبان جاوا اولین زبان رسمی برای توسعه ی اپلیکیشن های اندرویدی بود که این زبان از قدرت و توانایی های بالایی برخوردار است اما برخی مشکلاتی که داشت باعث میشد سرعت برنامه نویسی کم شود و کیفیت کار کمی کاهش پیدا کند.

به همین منظور شرکت جت برینز یک شرکت روسی بود که یک زبان برنامه نویسی جدیدی خلق کرد البته باید بدانید که خود محیط اندروید استودیو برپایه ی یک محیطی به اسم Intellij هست که این محیط را هم شرکت جت برینز ساخته. زبانی که جدیدا خلق شد کاتلین نام گرفت که برخی ایرادات جاوا را رفع کرده بود.

از جمله ویژگی های زبان کاتلین سادگی آن و مختصر بودن کدهای نوشته شده است که در زمان و زحمت برنامه نویسان صرفه جویی میکند.

اما هیچ یک از این زبان ها قرار نیست جایگزین دیگری شود و بهتر است ابتدا برنامه نویسی اندروید را با زبان جاوا شروع کنید و سپس با زبان برنامه نویسی کاتلین به پروژه های خود سرعت چندبرابری ببخشید.

اولین قدم من برای شروع برنامه نویسی اندروید

یاد گرفتن زبان جاوا اولین قدم من برای برنامه نویسی اندروید بود که فکر میکنم بهترین کاری بود که انجام دادم بعدا که به زبان کاتلین سوئیچ کردم تصور میکردم دیگر به جاوا نیازی ندارم ولی اشتباه میکردم جاوا باز هم کاربرد دارد و در کنار کاتلین که صد در صد با آن سازگار است کار میکند.

آموزش برنامه نویسی اندروید

شروع برنامه نویسی اندروید با جاوا

با جاوا میتوانید برنامه نویسی اندروید را شروع کنید و در محیط Android Studio برای اندروید اپ تولید کنید.

جاوا هیچ محدودیتی ندارد ولی کاتلین کمک کننده هست مخصوصا وقتی کدهای پروژه زیادی میشود.

مثلا فرض کنید شما هم با تلمبه دستی میتوانید لاستیک را باد بزنید هم با تلمبه ی برقی ! هر دو یک کار را انجام میدهد ولی زحمتی که میکشیدو زمانی که صرف میکنید ببینید چقدر تفاوت دارد.

البته مقایسه ی جاوا با کاتلین انقدرها هم بزرگ نیست فقط در حد مثال خواستم روشن کنم که تفاوت کاتلین با جاوا چیست.

جاوا بصورت گسترده ای در بازی سازی ، برنامه نویسی دسکتاپ ، برنامه نویسی موبایل ، برنامه نویسی وب و . کاربرد دارد این زبان خیلی قدرتمند است و تقریبا در اکثریت فناوری جای دارد. پس این زبان را دست کم نگیرید.

برای شروع برنامه نویسی کاتلین زیاد جالب نیست چون شما موقع کدنویسی با کاتلین برای برنامه نویسی اندروید با کلااس ها و کتابخانه های جاوایی سرو کار خواهید داشت و این خودش نشان میدهد شما باید قبلتر جاوا را کار کرده باشید تا دچار مشکل و سردرگمی نشوید.

دومین قدم من برای حرفه ای شدن در برنامه نویسی اندروید

بعد از یادگیری زبان برنامه نویسی جاوا من بصورت کامل و صحیح محیط برنامه نویسی اندروید به نام Android Studio و گردل را یاد گرفتم.

دوره ی آموزش برنامه نویسی اندروید

شروع و یادگیری برنامه نویسی اندروید

گردل یک سیستم بیلدینگ جالب هست که در محیط اندروید استودیو جای گرفته است و وظیفه ی آن بیلد کردن یا ساختن اپلیکیشن قابل نصب روی گوشی است که یک فایل APK تحویل میدهد.

شما میتوانید این فایل APK را بصورت تستی روی گوشی اندرویدی خود نصب کنید اما برای انتشار آن در اینترنت یا مارکت های مختلف اندرویدی بهتر است آنرا امضا یا Sign کنید.

این مقاله ادامه دارد .

چطور برنامه نویس اندروید شدم

چطور برنامه نویس اندروید شدم

برنامه ,نویسی ,اندروید ,زبان ,های ,جاوا ,برنامه نویسی ,نویسی اندروید ,اندروید را ,اندروید استودیو ,های اندرویدی ,برنامه نویسی اندروید ,زبان برنامه نویسی ,شروع برنامه نویسی ,آموزش برنامه نویسی

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

خوشمزه ترین مزه ها غصه نخور کانون مشاوران deapawealqui اینترنت ارزان ایرانسل الان بخر تحویل بگیر تعمیر پلی استیشن اجناس فوق العاده 49484797 ما میتوانیم
دزدگ